Figurki AntropomorficzneSorry, your browser does not support inline SVG.Brama WschodniaSorry, your browser does not support inline SVG.Brama PółnocnaSorry, your browser does not support inline SVG.Budynek ze ŚwinkamiSorry, your browser does not support inline SVG.ChronologiaSorry, your browser does not support inline SVG.Dom z BrązamiSorry, your browser does not support inline SVG.Zaplecze i GospodarkaSorry, your browser does not support inline SVG.Fortyfikacje Młodszej OsadySorry, your browser does not support inline SVG.Mur ObwodowySorry, your browser does not support inline SVG.Najmłodsza OsadaSorry, your browser does not support inline SVG.Posadzka z płyt kamiennychSorry, your browser does not support inline SVG.Zagroda przy Bramie WschodniejSorry, your browser does not support inline SVG.

Figurki antropomorficzne

W sierpniu 2019 roku podczas rozpoznawania stoku poniżej bramy wschodniej natrafiliśmy na niezwykle interesującą strukturę. W miejscu tym widoczny był zarys prehistorycznej ścieżki prowadzącej w stronę odległej o 3 m bramy, a następnie rozwidlającej się na dwa trawersujące wschodni stok odcinki. W samym rozwidleniu wykonano w prehistorii niewielkie zagłębienie, które zostało wypełnione setkami kości zwierzęcych i przepalonych fragmentów ceramiki (na fotografii, pokazującej archeologiczny wykop z góry, miejsce to objęte jest ramką). Wśród tych zabytków szczególną uwagę zwracają fragmenty dwóch statuetek przedstawiających postacie ludzkie. Oba przedmioty były niewielkie (do 10 cm) i nie zachowały się w całości. W kontraście do doskonale wykonanej ceramiki z tego okresu figurki te zaskakują bardzo małą starannością uformowania i słabej jakości wypałem. Pierwsza z nich ograniczona jest do stożkowatej podstawy, z której wystaje ręka. Górna część tej postaci nie zachowała się do naszych czasów. Druga statuetka ma schematycznie przedstawione ręce (w postaci półkolistych wypustek) i piersi (zachowała się jedna z nich). Fakt znalezienia tych zabytków w wyodrębnionej przestrzeni, wraz z wtórnie przepaloną w ogniu ceramiką i kośćmi, wskazuje na związek ich zdeponowania, a prawdopodobnie też pofragmentowania, z jakąś praktyką ofiarną. Miejsce ich odkrycia położone jest na przedpolu wschodniej bramy – założenia, które być może w całości poświęcone było zachowaniom rytualnym (zob. „brama wschodnia”).

Znaleziska figurek przedstawiających postacie ludzkie (tzw. idoli antropomorficznych) należą do rzadko spotykanych na stanowiskach z epoki brązu. Z Góry Zyndrama – zresztą również z sąsiedztwa bramy wschodniej – pochodzi jeszcze jeden fragment tego rodzaju zabytku, odkryty w 2011 roku (na fotografii wraz ze zrekonstruowaną z gliny brakującą partią). Ten przedmiot oraz jedna z dwóch figurek odkrytych w 2019 roku należą do specyficznego rodzaju przedstawień, określanych jako idole wiolinowe. Nazwa ta zwraca uwagę na podobieństwo kształtu pary charakterystycznych półkolistych wypustek – imitujących ręce – do zarysu skrzypiec. Obecność idoli wiolinowych jest jednym z przejawów związków mieszkańców starożytnej fortecy na Górze Zyndrama ze społeczeństwami żyjącymi na południu Europy. Ten rodzaj figurek odgrywał dużą rolę w rytuałach ludzi zamieszkujących ziemie nad dolnym Dunajem (dzisiejsza Serbia, Bułgaria i południowa Rumunia) oraz nad Morzem Egejskim. Bardzo duża liczba idoli wiolinowych została odkryta między innymi podczas wykopalisk na terenie cytadeli w Mykenach (młodszej o około 300-400 lat od fortyfikacji z Góry Zyndrama).