Sądecka Watra Archeologiczna 2018

W dniu 28 lipca 2018 roku odbędzie się 2. Sądecka Watra Archeologiczna. Zapraszamy do udziału osoby zainteresowane archeologią Karpat i turystyką kulturową. Zachęcamy zwłaszcza do zwiedzania stanowiska archeologicznego na Górze Zyndrama w Maszkowicach pod fachową opieką kierującego wykopaliskami dr hab. Marcina Przybyły, a także do udziału w prelekcji i prezentacji znalezisk, które będą miały miejsce bezpośrednio po zwiedzaniu wykopalisk w pobliskiej Szkole Podstawowej. Dla krajoznawców, którzy mogą czuć niedosyt wiadomości fachowych przygotowaliśmy dodatkowe, wieczorne spotkanie w Domu Sądeckim, w Zarzeczu.

Sądecka Watra Archeologiczna jest organizowana przez Towarzystwo Karpackie we współpracy z Domem Sądeckim. Towarzyszy Karpackich zainteresowanych noclegiem i gościną w Domu Sądeckim zapraszamy od 27-29 lipca.

Program

28 lipca: 12.00-15.00, Część otwarta spotkania:

  • 12.00 – Zwiedzanie stanowiska archeologicznego w Maszkowicach (osada z murem obronnym, wczesna epoka brązu, ok. 1700 lat p.n.e.) wraz z dr hab. Marcinem Przybyłą, Instytut Archeologii UJ, od kilku lat kierującym projektem wykopalisk w Maszkowicach.
  • 14.00 – Prelekcja dr hab. Marcina Przybyły, w szkole w Maszkowicach i prezentacja najciekawszych artefaktów z wykopalisk

28 lipca: 18.00- 21.00 – Spotkanie zamknięte, konieczna wcześniejsza rejestracja ze względu na ograniczoną liczbę miejsc pod adresem rezerwacje@domsadecki.pl

  • 18.00 – spotkanie krajoznawcze w Domu Sądeckim, prezentacje multimedialne i prelekcje:
  • Mgr Joanna Jędrysik (Uniwersytet Jagielloński) Wczesna epoka żelaza w dolinie górnego Dunajca na przykładzie osady obronnej na Babiej Górze w Zabrzeży.
  • Dr hab. Marcin S. Przybyła (Uniwersytet Jagielloński) Epoka brązu w dolinie górnego Dunajca w świetle rezultatów badań osiedla obronnego w Maszkowicach.

29 lipca: 10.00 – 12.00: wyjście na Babią Górę w Zabrzeży

Krótka informacja o wykopaliskach na Górze Zyndrama w Maszkowicach.

Odkrycia archeologiczne w Maszkowicach koło Łącka należą do najciekawszych odkryć archeologicznych na terenie południowej Polski w ostatnich latach. Pod koniec lat pięćdziesiątych Góra Zyndrama w Maszkowicach, podobnie zresztą jak wiele innych miejsc w Karpatach, była dość wybiórczo badana przez dr Marię Cabalską z Katedry Archeologii UJ, ale tego stanowiska bez większych rezultatów. Dopiero w 2009 roku ponowne przebadanie znalezisk Marii Cabalskiej doprowadziło do wznowienia badań archeologicznych w terenie.

W trakcie kilkuletnich badań prowadzonych systematycznie od 2010 roku pod kierunkiem dr hab. Marcina Przybyły z Instytutu Archeologii UJ odkopano pozostałości osady obronnej ze środkowej epoki brązu kultury Otomani-Füzesabony. Osada w Maszkowicach powstała ponad 3500 lat temu, czyli w czasach 2. Okresu Przejściowego Państwa Faraonów w starożytnym Egipcie, na długo przed rządami faraona Echnatona, czy królowej Hatszepsut…

Osada na Górze Zyndrama nad Maszkowicami kryje w sobie wiele tajemnic, zawiera m.in. znakomicie zachowany chodnik kamienny, rozległe fragmenty murów kamiennych, bramy wejściowej, pozostałości chat, pieca ceramicznego i wiele artefaktów, w tym zdobionej ceramiki z motywami znanymi znad Morza Egejskiego, ozdoby z brązu i bursztynu, a także przedmioty i pozostałości po codziennym życiu mieszkańców oddzielonych od nas w czasie o około 145 generacji.

Rozmiary i charakter znalezisk sprawiają, że mamy do czynienia z jedną z najstarszych znanych w naszej części Europy kamiennych warowni obronnych. Osada ta była w sposób ciągły zamieszkiwana przez ok. 200 osób przez co najmniej kilkaset lat. Wiedza o grodzisku zachowała się wśród okolicznej ludności do czasów współczesnych. Choć jego pochodzenie było raczej kojarzone z bohaterem spod Grunwaldu – słynnym Zyndramem.

Zapraszamy do wspólnego odkrywania tajemnic osady w Maszkowicach!