Sądecka Watra Archeologiczna 2025

Tegoroczna Watra Archeologiczna odbędzie się w terminie 26-27 lipca 2025r.. na Górze Zyndrama w Maszkowicach, na stanowisku Marcinkowice (gmina Chełmiec) oraz na Babiej Górze w Zabrzeży.

Wydarzenie jest organizowana po raz dziewiąty przez Towarzystwo Karpackie i Instytut Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dom Sądecki we współpracy z Gminą Łącko oraz Oddziałem Nowosądeckim Towarzystwa Historycznego. Wydarzenie realizowane jest pod Patronatem medialnym czasopisma i portalu Archeologia żywa.

Planowany harmonogram:

Sobota, 26 lipca: 
10.00-12.00 pierwsza tura zwiedzania stanowiska na Górze Zyndrama, Maszkowice
14.00-16.00, druga tura zwiedzania stanowiska na Górze Zyndrama, Maszkowice

Niedziela, 27 lipca:
11.00-13.00 Marcinkowice, Grodzisko: 49.669966, 20.670336
Proponowane miejsce spotkania: 49.668650, 20.669161.
16.00-17.00 Zabrzeż, Babia Góra

Zwiedzanie terenu wykopalisk na Górze Zyndrama w Maszkowicach będzie tematem dwóch wycieczek zaplanowanych na sobotę 26 lipca. W Maszkowicach archeolodzy są obecni od piętnastu lat. W tym czasie udało się tam odkryć i zbadać pozostałości kilku osiedli z różnych okresów czasów – od wczesnej epoki brązu (ponad trzy i pół tysiąca lat temu) do okresu celtyckiego (dwa tysiące lat temu). Najbardziej spektakularnym odkryciem były jednak pozostałości kamiennych fortyfikacji z około 1725 roku przed naszą erą – najstarszej tego rodzaju budowli w Polsce i jednej z najstarszych w Europie. Umocnienia te zostały wyeksponowane po badaniach i w przyszłości staną się częścią organizowanego przez Gminę Łącko rezerwatu archeologicznego. W trakcie zwiedzania będzie można obejrzeć nie tylko kamienne budowle z Góry Zyndrama, ale również zajrzeć do archeologicznego wykopu podczas pracy.


Warownia z wczesnej epoki brązu na Górze Zyndrama powstała najprawdopodobniej jako rodzaj faktorii handlowej ludzi z południa Europy, wzniesionej na szlaku komunikacyjnym przecinającym Karpaty i prowadzącym dalej na północ. Dla utrzymania tego szlaku przybysze z południa musieli utrzymywać kontakty z rdzennymi mieszkańcami Sądecczyzny sprzed trzech i pół tysiąca lat. Najlepiej poznanym i odległym od Maszkowic tylko o kilkanaście kilometrów miejscem, w którym żyły te lokalne społeczności jest grodzisko w Marcinkowicach. Będzie ono tematem niedzielnej wycieczki. Obiekt ten był badany wielokrotnie, ale najpełniejszych informacji dostarczyły prace przeprowadzone przez krakowskiego archeologa Rudolfa Jamkę. Były one reakcją na przypadkowe znalezisko kolekcji wykonanych z brązu ozdób do którego doszło w 1941 roku. Podczas wycieczki będzie można obejrzeć ten skarb w oryginale oraz usłyszeć nie tylko o historii tego bardzo interesującego miejsca ale i trudnych realiach działalności naukowców w czasach Generalnego Gubernatorstwa.

Zapraszamy do udziału w tegorocznej Watrze! Kontakt i zgłoszenia: Kol. Robert Księżopolski, tel 668840034